Info

Pingvin Mål: Målet er at svømmeren efter endt sæson har udviklet de fire grundlæggende færdigheder (elementskifte, vejrtrækning, balance og bevægelse), så de kan bevæge sig rundt uden redskaber. Desuden skal svømmeren kunne balancere uden brug af redskab, samt kunne orientere sig i og under vand. Svømmeren skal altså kunne flyde frit, samt have begyndende crawl/ryg-lignende svømning med styr på de basale teknikker.

Vi betragter vandet som vores legeplads og gennem leg lærer vi børnene ovennævnte færdigheder.

Klik venligst her for at læse hele beskrivelsen

EKB: Pingvin 6-12 år | 115
Tid/Sted
Mandag 16:00-16:45 5. East Kilbride Badet, Svømmehal
Træner - undervisning/motion: Andrea Strandby /
Startdato
26.08.2024
Slutdato
26.05.2025
Tilmeldte
8/10
Opr. Pris / Rabat
1935 kr. / 75,00%
Kort beskrivelse

Pingvinholdet er et hold egnet til børn fra 5 år, som er trygge ved vandet og kan hoppe i fra kanten og få hovedet under vandet.


Forudsætninger: Vandtilvænnet - Har et niveau som beskrevet under Krabbeholdet. 


Mål: Målet er at svømmeren efter endt sæson har udviklet de fire grundlæggende færdigheder (elementskifte, vejrtrækning, balance og bevægelse), så de kan bevæge sig rundt uden redskaber. Desuden skal svømmeren kunne balancere uden brug af redskab, samt kunne orientere sig i og under vand. Størstedelen af undervisningen er baseret på vandtilvænnings øvelser, herunder diverse lege. Der undervises fortsat i basal crawl og rygcrawl teknik. Vi betragter vandet som vores legeplads og gennem leg lærer vi børnene ovennævnte færdigheder.


Info om tid:

Omklædning kl. 16.00 - 16.10

Vandtid kl. 16.10 - 16.50

Omklædning kl. 16.50.- 17.00

Pris 75,00% rabat fratrukket.
484 kr.
Tilmeld